Ciekawostki o pluskwach

dezynsekcja-pluskiew

 1. Odłowione pluskwy można zostawić w niezakręconym szklanym słoiku. Pluskwa nie jest w stanie wchodzić po szkle.
 2. Pluskwy preferują kierunek wertykalny przy przemieszczaniu się między piętrami bloku mieszkalnego. Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej, bo w ok. 90% wypadków, przemieszczają się w jednym pionie mieszkań, przy czym potrafią korzystać w zimie ze wspólnych kanałów wentylacyjnych w sanitariatach, a w lecie spacerują również na zewnątrz budynku, przedostając się przez okna. 
 3. Najczęściej zakładają gniazda blisko głowy, ale gryzą w nogi. Wyjaśnieniem może być to, że pluskwa będąc bliżej głowy, łatwiej wyczuwa, kiedy śpimy najmocniej, „nasłuchując” tempa naszego oddechu. Gryzie jednak nogi, ponieważ jesteśmy tam mniej wrażliwi na dotyk.
 4. Pluskwy mają swoich „ulubieńców”, najczęściej gryzą jedną-dwie osoby w rodzinie, przy czym nie zależy to od grupy krwi.
 5. Kogo lubią komary i kleszcze, ten będzie też gryziony przez pluskwy.
 6. Chętniej gryzą osoby młodsze w dobrym stanie zdrowia. Unikają zapachu moczu, jeśli jednak w mieszkaniu znajduje się samotna, starsza osoba przyjmująca leki, to pluskwy nie będą wybredne i będą na niej pasożytować.
 7. Od klientów często słyszymy, że ze wspólnie śpiącej pary, pluskwy gryzą tylko jedną osobę.
 8. Według prof. Ignatowicza, pluskwy mogą hibernować do roku. W trakcie naszej praktyki sami widzieliśmy pluskwy które wybudziły się z hibernacji w mieszkaniu zamkniętym przez sześć miesięcy. Uwaga! Pluskwa nie hibernuje w użytkowanym mieszkaniu.
 9. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pluskwom jest wszystko jedno, czy w mieszkaniu jest porządek czy bałagan. Można nawet powiedzieć, że bardziej „lubią” czyste, odkurzone mieszkania, gdyż trudno im przemieszczać się w kurzu.
 10. Ponieważ jaja są przyklejone, odkurzanie ich nie usuwa.
 11. Oprócz pluskwy domowej występują jeszcze pluskwy pasożytujące na ptakach (gołębiach i jaskółkach), które również mogą przedostać się do mieszkań.

Pluskwy Ci dogryzają?

O nas

Der Fum to rodzinna firma działająca od wielu lat na Podlasiu.

Cechują nas sumienność, dyskrecja i indywidualne podejście do naszych klientów.

Kontakt

Masz pytania lub chciałbyś umówić się na usługę? Napisz do nas lub zadzwoń.

e-mail: p.szewczyk@onet.eu

tel. 691 232 050