Gryzonie - Podstawowe informacje
Gryzonie – Podstawowe informacje
Mysz polna, mysz domowa, szczur (wędrowny) te gryzonie najczęściej występują w bezpośrednim otoczeniu człowieka licząc na zdobycie pokarmu. Należą do bardzo płodnych ssaków. Samica myszy może mieć potomstwo 8-10 razy do roku. W naturze żyją około roku. Roznoszą groźne dla człowieka i zwierząt domowych choroby, potrafią też niszczyć izolację termiczną budynków, elementy konstrukcyjne drewniane, instalację elektryczną lub wodno-kanalizacyjną. Są aktywne cały rok.
Techniki zwalczania myszy i szczurów
Metoda fizyczna polega najczęściej na ustawieniu pułapek mechanicznych na trasach przemieszczania się gryzoni. W sprzedaży są także pułapki lepowe, my jednak ich raczej nie stosujemy ponieważ nie są humanitarne, nieuśmiercona mysz dość długo kona na takim lepie. Oderwanie gryzonia od lepu jest praktycznie niemożliwe.
Można spotkać różnego rodzaju odstraszacze dźwiękowe w tym oparte o ultradźwięki, zwykle gryzonie dość szybko przyzwyczajają się do tego bodźca i po jakimś czasie urządzenia te przestają spełniać pokładane w nich nadzieje.
Oprócz metod fizycznych dostępne są także metody chemiczne oparte na różnego rodzaju preparatach wykładanych zwykle w specjalnych stacjach deratyzacyjnych.
Ciekawostki o gryzoniach
Myszy potrafią wspinać się po otynkowanej ścianie i to w iście ekspresowym tempie, szczury bez problemu wejdą po drzewie. Młoda mysz przeciśnie się przez otwór o średnicy 6mm (średnica ołówka)! Bardzo często mysz zamiast zjeść do końca jeden produkt, musi nadgryźć kilka. W efekcie straty są dużo większe np. kilka nadgryzionych czekolad. Szczur potrafi kąsać z prędkością kilku razy na sekundę, a jego zęby są twardsze od stali. Zapędzony do kąta szczur, który nie widzi szans na ucieczkę potrafi zaatakować człowieka skacząc na wysokość 1,5m.