Owady biegające - podstawowe informacje
Srebrzyk (rybik cukrowy)
Biegający owad o długości 10 mm. Najczęściej spotykany w wilgotnych ciepłych miejscach takich jak łazienki czy piwnice. Nie są znane przypadki przenoszenia chorób, omija też nasze szafki z żywnością racząc się tym co znajdzie na podłodze. Można powiedzieć, że jest nieszkodliwy pomijając umiejętność trawienia celulozy (uwaga na zbiory!).
Psotnik (gryzki)
Bardzo mały owad (ok. 1 mm), żywiący się grzybami pleśniowymi oraz szczątkami organicznymi. W domu możemy go spotkać najczęściej na wewnętrznych ścianach pomieszczeń.
Zdjęcie z: www.trojszyk.com/o-gryzkach-o-psotnikach/
Pchła
Niewielki (zwykle 1-6 mm ) owad z silnymi odnóżami potrafiący daleko i wysoko skakać. Jest zewnętrznym pasożytem zwierząt w tym ptaków, potrafi też zaatakować ludzi. Odżywia się krwią więc wkłuwając się może powodować swędzenie i alergie.
Zwalczanie rybika
W przypadku dezynsekcji rybika najczęściej stosujemy oprysk ew. żelowanie. Zwalczanie rybika cennik.
Zwalczanie pcheł, psotników
W przypadku tych owadów stosujemy techniki kombinowane oprysk i/lub zamgławianie i ozonowanie jako technika pomocnicza. Zwalczanie pcheł cennik
Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?
Przed dezynsekcją rybika nie ma trzeba się specjalnie przygotowywać. Jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, trzeba je na czas zabiegu wyprowadzić z mieszkania na ok. pół godziny. Kobiety w ciąży mogą przebywać w pomieszczeniach, gdzie nie będzie prowadzona dezynsekcja.
Ciekawostki
Mało kto wiąże obecność rybików oraz gryzków (psotników) w domu z występowaniem grzyba strzępkowego. Bardzo często te owady występują w nowych budynkach, które jeszcze nie zdążyły porządnie wyschnąć. Może to też być sygnał o nieprawidłowo działającej wentylacji.
Podwyższona wilgotność bowiem bardzo często jest powodem występowania grzybów strzępkowych, które są pożywieniem gryzków i rybików. Stąd w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić wentylację i jeśli to możliwe obniżyć wilgotność w budynku. Grzyby a zwłaszcza ich zarodniki mogą powodować wiele groźnych chorób; „Uzyskane w pracy wyniki wskazały, iż zły stan zdrowia mieszkańców zagrzybionych pomieszczeń jest spowodowany głównie przez białka alergenne, których nośnikiem w powietrzu wewnętrznym są fragmenty grzybni oraz zarodniki pleśni, a materiały budowlane są korzystnym podłożem do ich wytwarzania¹.
¹Beata Gutarowska, Grzyby strzępkowe zasiedlające materiały budowlane. Wzrost oraz produkcja mikotoksyn i alergenów, [w:] Politechnika Łódzka. Zeszyty naukowe nr 1074