Pluskwa domowa – podstawowe informacje

Jak rozpoznać pluskwę? 

Osobnik dorosły jest brązowy i ma jajowaty kształt, jego długość wynosi 4-5 mm, przy czym samce są bardziej podłużne niż samice. Pluskwa wyposażona jest w aparat kłująco-ssący, którym ssie krew, jednocześnie wprowadzając ślinę (to właśnie ślina odpowiada za alergiczne reakcje ludzkiego organizmu), nogi ma zakończone pazurkami, dzięki czemu świetnie wspina się po porowatych powierzchniach, natomiast nie umie wspiąć się po bardzo gładkich materiałach takich jak szkło.

W warunkach mieszkaniowych pluskwa żyje do dwóch lat, samica składa do 7 jaj tygodniowo, z których wykluwają się larwy po 7-14 dniach, w zależności od temperatury. Rosnąc pluskwa linieje, sześć razy zrzucając wylinkę, która często brana jest za samego owada. Rozwój pluskwy trwa 7-10 tygodni, w tym czasie pluskwa cały czas potrzebuje krwi.

Cykl życia pluskwy
Zdjęcie przedstawia nogę z typowymi pogryzieniami przez pluskwę
Pogryzienia przez pluskwę

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba wyrzucać meble?

Nie zalecamy wyrzucania mebli przed dezynsekcją. Podczas wynoszenia ich na zewnątrz część owadów może upaść np. na klatce i wrócić do nas za jakiś czas. Jeśli brzydzimy się łóżka lub wersalki, w którym były pluskwy, poczekajmy z ich wyrzuceniem kilka dni od pierwszego zabiegu, żeby zminimalizować ryzyko powrotu.

Czy ozonem można zabić pluskwy?

Ozonem można wykonywać dezynsekcję, ale do tego potrzebne są generatory ozonu o dużo większych wydajnościach niż te, których można bezpiecznie użyć w domach czy warsztatach. W przypadku zwalczania pluskiew, najlepiej postawić na zabieg chemiczny lub wymrażanie.

Ile kosztuje dezynsekcja pluskiew?

Cena zależy od lokalizacji (odpluskwianie w Białymstoku będzie tańsze niż np. w Hajnówce) rodzaju obiektu (mieszkanie w bloku, dom jednorodzinny, hotel), liczby łóżek oraz pokojów. Ceny wahają się od 250 zł do 350 zł za zabieg w mieszkaniu.

Zapraszamy do kontaktu w celu usalenia konkretnej kwoty.

Cennik odpluskwianie

Domowe metody na pluskwy

Niestety często kończy się eskalacją problemu. Używanie sprejów i rozmaitych ”bomb” z gwarantowaną „skutecznością” to niemal pewne kłopoty w przyszłości. Część może uciec do sąsiadów lub na klatkę schodową, co utrudnia potem skuteczną dezynsekcję pluskiew

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Scroll to Top