Profesjonalne ozonowanie to stosunkowo szybki i niedrogi zabieg, który wykonuje się w celu dezynfekcji pomieszczeń. W ostatnich latach neutralizacja szkodliwych patogenów stała się szczególnie ważna, jednak warto o tym pamiętać nie tylko w czasach pandemii.
Jak wygląda ozonowanie?
Ozonowanie to proces, który wykorzystuje gaz ozonowy wytwarzany sztucznie przez generator do oczyszczania i dezynfekcji powierzchni. Ten rodzaj obróbki jest często stosowany w szpitalach i zakładach przetwórstwa spożywczego, jednak usługa ozonowania pomieszczeń wykonywana jest również w domach. Proces oczyszczania ozonem jest dość prosty: gaz ozonowy jest wprowadzany do środowiska, które ma być oczyszczone i reaguje z wszelkimi obecnymi w nim substancjami organicznymi. W wyniku tej reakcji powstaje ciepło, które pomaga zdezynfekować dany obszar. Ozonowanie jest bezpiecznym i skutecznym sposobem czyszczenia powierzchni oraz oczyszczania powietrza i wody.
Ozonowanie – co daje?
Ozon zawiera jeden atom tlenu więcej, niż tlen, którym na co dzień oddychamy. Ten jeden atom więcej jest odpowiedzialny za silne właściwości utleniające ozonu, które sprawiają, że jest on jednym z najsilniejszych środków sterylizujących. Profesjonalne ozonowanie nie tylko usuwania bakterie, wirusy i pleśń, ale też neutralizuje nieprzyjemne zapachy takie jak dym papierosowy, czy spalenizna. Zaletą dezynfekcji z wykorzystaniem ozonu jest efektywne likwidowanie roztoczy i alergenów w powietrzu, a także docieranie do trudnodostępnych miejsc.
Jak wygląda ozonowanie mieszkania?
Usługa ozonowania pomieszczeń to dość prosty zabieg. Na początku następuje dokładne poinformowanie klienta na temat przeprowadzanej usługi oraz oględziny pomieszczeń. Ilość i moc użytych ozonatorów uzależniona jest od wielkości pomieszczeń. Następnie technik umieszcza urządzenia w pomieszczeniu na lekkim podwyższeniu, ponieważ ozon jest cięższy od powietrza. Generatory ozonu są uruchamiane, a technik opuszcza pomieszczenie. W trakcie trwania ozonowania technik upewnia się, że stężenie gazu jest odpowiednie, oraz że gaz nie ulatnia się do innych pomieszczeń takich jak na przykład klatka schodowa. Dezynfekcja ozonowaniem trwa co najmniej 30 minut – jest to minimalny czas utrzymywania się roboczego stężenia ozonu. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w celu dezodoryzacji, czas trwania zależy od intensywności wyjściowego zapachu. Po zakończeniu ozonowania pomieszczenia są dokładnie wietrzone, a technik sprawdza stężenie ozonu w powietrzu, aby domownicy mogli ponownie korzystać z mieszkania.
Jak się przygotować do ozonowania pomieszczeń?
Przygotowanie do ozonowania pomieszczeń przede wszystkim powinno obejmować zadbanie o odpowiednią szczelność pomieszczeń. Dobrze również dokładnie posprzątać pokój, który ma być poddany ozonowaniu, a jeśli celem jest dezodoryzacja, usunąć źródło nieprzyjemnego zapachu. Należy również wynieść z pomieszczenia wszystkie rośliny, klatki dla zwierząt oraz urządzenie elektroniczne. Przed rozpoczęciem ozonowania technik dodatkowo poinformuje Cię, jeśli jakieś elementy będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia. Dezynfekcja ozonowaniem powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów posiadających odpowiedni sprzęt oraz dbających o środki bezpieczeństwa, dlatego warto wybierać zaufaną i sprawdzoną firmę.