Drewno zniszczone przez szkodniki drewna

Szkodniki drewna - podstawowe informacje

Spuszczel pospolity

Spuszczel to ciemnobrunatny lub czarny chrząszcz o długości ok 20 mm. Larwy żerujące najczęściej w drewnie iglastym osiągają nawet 30 mm długości. Ich obecność zwiastują różne dźwięki dobrze słyszalne szczególnie w gorące noce (drewno bardzo dobrze przewodzi dźwięk). Po dłuższym kilkuletnim żerowaniu czasem widoczne są otwory na powierzchni drewna o średnicy 5-7 mm z których wysypuje się mączka drzewna.

Kołatek domowy

Kołatek jest sporo mniejszym chrząszczem od spuszczela i mniej wybrednym jeśli chodzi o gatunki drewna. Tak jak w przypadku spuszczela, dorosłe osobniki latają poszukując odpowiednego do zasiedlenia drewna, w którym potem rozwijają się larwy drążące kanaliki o średnicy kilku milimetrów. Dorosły samiec informuje o swojej obecności głośnym stukaniem (stąd nazwa tego owada).

Techniki zwalczania

Najlepszą techniką zwalczania szkodników drewna jest fumigacja czyli gazowanie. Wiąże się to niestety ze sporym kosztem, ale mamy wtedy pewność, że fumigant dotrze praktycznie wszędzie przy właściwym czasie ekspozycji. Do dobrze wykonanej fumigacji potrzebne są odpowiednie warunki, właściwa temperatura drewna (im wyższa tym lepiej, min. 15℃). W promieniu 15 m nie mogą znajdować się ludzie i zwierzęta przez cały czas trwania gazowania.

UWAGA! Gazowanie fosforowodorem ma też inne ograniczenia, nie nadaje się do budynków z panelami fotowoltaicznymi oraz do niektórych dzieł sztuki, w których zastosowano związki miedzi np. do barwienia.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zwalczyć szkodniki drewna?

Najbardziej skuteczną metodą jest fumigacja czyli gazowanie. Drewno musi mieć temperaturę min. 15℃, w promieniu 15 m nie mogą znajdować się ludzie i zwierzęta.

Jaki jest koszt zwalczenia szkodników drewna?

Koszt dezynsekcji szkodników drewna zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja czy wielkość obiektu. Prosimy o kontakt w celu ustalenia konkretnej kwoty.

Scroll to Top